На 2 юни се проведе представителна изява по проектно- базирано обучение с учениците от V „в” клас, с класен ръководител Дора Балъкчиева, и  с VI „б” клас, с класен ръководител  Невена Василева.

Поставената задача към участниците беше да открият  по какъв начин темата „Движение и здраве” е заложена в учебната програма по различните предмети. Тя не е случайно избрана, тъй като е глобална и вълнува нашите ученици.

Преминавайки през основните етапи на проектно-базираното обучение, стигнахме и до крайния продукт. 

Дейности по време на представителната изява:  Говорителят на първи екип  се аргументира  за  избора на основната темата  „Движение и здраве” и подтемата: „Движението-извор на здраве, сила и добро настроение”.  Той запозна присъстващите как тя е била включена в урока “Ориентиране в природата” по география и икономика, в урока ” Задачи за движение по суша, по въздух и по течение” по математика и в урока “Don’t look at the ground!” по английски език.  Участниците в екипа дадоха задача на публиката  да се изпълнят йога упражнения чрез инструкции на английски език;  прочетоха част от съчиненията, написани в час по български език и литература на тема “ Защо е важен спортът?”, представиха  маршрути за провеждане на предстоящи състезания по бягане  чрез маркиране  върху картата на България.

Говорителят на  втори екип разказа как  подтемата “Танците по света-извор на здраве и емоции” е била включена в урока „ Танците по света” по география и икономика, като показа и изработено табло; в урока  “Музика, движение и танц”,  като коментира резултатите от проведена анкета чрез диаграми.

Говорителят на трети екип  запозна аудиторията как подтемата “Здраве от природата. Лечебните растения на България-безценен дар” е била заложена в уроците “Храна и хранителни вещества” и “Хранене и здраве” по предмета Човекът и природата, като насочи вниманието към подготвена изложба с табла и направи   коментар на резултатите от проведена дискусия.

Говорителят на четвърти екип  разказа как подтемата “Храни и правила за здравословно хранене” е присъствала в уроците „Здравословно хранене” и „Обработване на продуктите без топлина” по Технологии и предприемачество,  представи и изготвена книжка с рецепти за полезни ястия.

Участник от четвърти екип анализира как е била включена темата в часовете по английски език в уроците “How much is that?”, “Is there any food?” и “I usually have fish”. Представи и резултатите от проведена анкета, определяща колко от участниците в ПБО са  сериозни ученици, спортисти, компютърни специалисти и забавни деца. Разиграха се кратки театрални сцени. Включена беше техниката „Листчета на стената”-учениците записаха по едно правило за водене на здравословен начин на живот и го поставиха върху  сърце, нарисувано на дъската.

В края екипите  обобщиха какво въздействие  им е оказала темата и какви нови компетентности са придобили.  

Проектно-базираното обучение дава възможност  да се  интегрират учебните дисциплини и насърчава сътрудничеството между преподавателите. В дейностите се включиха: инж. Ваня Иванова (Човекът и природата); Светослав Георгиев ( География и икономика); Мария Цакова (Технологии и предприемачество), Христо Гинчев (Математика), Дора Балъкчиева (Английски език) и Невена Василева (КМИТ).